Historia

Historia

2016

Początki S4S sięgają roku 2016. To właśnie wtedy, w lutym odbył się pierwszy amatorski turniej squasha, zorganizowany w klubie Silesia Club w Bytomiu.  Duże zainteresowanie zawodami, sprawiło że inicjator wydarzenia, Łukasz Piasecki,  postanowił cyklicznie organizować turnieje. Systematycznie odbywające się zawody Silesia Cup cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Na przestrzeni kolejnych 6 miesięcy wyklarowała się grupa składająca się z 7 osób (Łukasz Piasecki, Michał Koźlik, Maciej Bartoszek, Łukasz Ratka, Łukasz Wac, Marcin Skuplik i Adam Pindur), która postanowiła powołać do życia Stowarzyszenie, skupiające miłośników bytomskiego squasha. Pierwsze formalne kroki podjęte ku temu zostały we wrześniu 2016, zakończone skuteczną rejestracją Stowarzyszenia S4S Squash For Silesia w grudniu tego samego roku.

Prezesem Stowarzyszenia wybrany został Łukasz Piasecki. W zarządzie, na stanowiskach v-ce prezesów zasiedli Michał Koźlik, Łukasz Ratka, Maciej Bartoszek, Marcin Skuplik oraz Adam Pindur. W Komisji Rewizyjnej szefował Łukasz Wac.

Rok 2016 był również ważnym rokiem ze względu na rozszerzenie działalności jeszcze wtedy nieformalnej grupy S4S. Właśnie wtedy za porozumieniem z klubem Silesia Club zorganizowana została w bytomskim klubie liga klubowa, w pełni zarządzana przez S4S. Rok 2016 to również pierwsze turnieje kategorii C, organizowane pod Polskim Związkiem Squasha, oraz podpisanie umowy z operatorem systemu do zarządzania wszystkimi rozgrywkami squasha – firmą Best of Five.

2017

Rok 2017 przyniósł kolejny pozytywne zmiany w Stowarzyszeniu. Do S4S nieformalnie dołączył Sebastian Weber, który przejął rolę głównego trenera w bytomskim środowisku squashowym. To również dzięki niemu S4S pozyskało Partnera Technicznego, międzynarodowego producenta sprzętu sportowego firmę HEAD. Od tego momentu liga klubowa przyjęła nazwę HEAD S4S League a turnieje HEAD S4S Silesia Cup.

W tym samy roku S4S zaczyna współpracę z klubem Shausha Gliwcie, gdzie przez najbliższe 2 lata organizować będzie charytatywne turnieje dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Co istotniejsze, w roku 2017, Stowarzyszenie wystartowało po raz pierwszy w rozgrywkach Polskiej Ligi Squasha. S4S w swoim pierwszym sezonie wystawiło 3 drużyny męskie.  Pierwszy sezon był niezwykle udany jak na debiutantó. Zespół S4S Team 1, którego kapitanem był wtedy Tomasz Muszer wygrał 1 Dywizję na Śląsku i zapewnił sobie awans do finałów Drużynowych Mistrzostw Polski, które odbywały się w Krakowie w klubie Squash4You.

Zespół w składzie Victor Byrtus, Marcin Laszuk, Marcin Kozik, Łukasz Rózicki, Tomasz Muszer, Maciej Stolecki, Krzysztof Goral oraz ś.p. Konrad Blewąski zdobyli na finałach DMP dobre 7 miejsce.

W 2017 swoje początki ma również współpraca między Łukaszem Piaseckim a Rafałem Rygielskim, która zapoczątkowała w kolejnych latach powstanie inicjatyw, które doprowadziły do integracji śląskiego środowiska squashowego. Pierwszym wspólnym projektem realizowanym przez obu Panów był cykl 4 turniejów letnich Summer Squash Team Cup , które odbyły się w klubach Squash Point Sosnowiec, Silesia Club Bytom oraz Squash and More w Orzechu. Wydarzenie te spotkało się z tak pozytywnym odbiorem że rok później powstała kolejna inicjatywa zrzeszająca ślaski squash – SSL Silesia Squash League ( www.bo5.pl/SSL) organizowana przez już 4 osoby (Piasecki/ S4S, Rygielski/SquashPoint, Artur Mostowy/SquashAndMore i Anna Zawartka/ SquashFit Katowice). Doświadczenia z poprzednich dwóch sezonów, doprowadziły do powstania w roku 2019 Śląskiego Związku Squasha, który do dzisiaj jest największą tego typu organizacją squashową w Polsce, organizująca na terenie województwa śląskiego serię turniejów Śląski Squash Open oraz Polską Ligę Squasha. Warty odnotowania jest fakt iż na przestrzeni ostatnich 3 lat, dwukrotnie tytuł Mistrza Polski zdobyły drużyny ze Śląska (sezon 2020/2021 Enjoy Bielsko Biała, rok później S4S Squash For Silesia).

2018

Wracając jednak do S4S … w  sezonie 2018/2019 do pierwszego zespołu S4S Team 1 dołączył Jakub Gogol oraz Wojciech Wycisło. W drugiej dywizji PLS w barwach S4S wystartowały 3 drużyny, co czyniło w tamtym sezonie Stowarzyszenie najliczniej reprezentowanym klubem na Śląsku.

Pierwsza drużyna S4S, której kapitanem był Tomasz Muszer po raz kolejny nie zawiodła i w rozgrywkach Polskiej Ligi Squasha drugi raz z rzędu zdobyła pierwsze miejsce w 1 Dywizji na Śląsku. Zespół S4S podczas Drużynowych Mistrzostw Polski, odbywających się w klubie WSC we Wrocławiu pokazał się z bardzo dobrej strony i po zaciętych pojedynkach w drugiej części turnieju z poznańskimi zespołami 11Punkt oraz Malta Squash, zdobył 5 pozycję w Polsce. Właśnie podczas tego turnieju narodził się prawdziwy team spirit, który stał się fundamentem późniejszych sukcesów S4S, tak dobrze widoczny już wtedy w pojedynkach z wielkopolskimi drużynami (zwłaszcza podczas meczów Marcina Laszuka z Kamilem Przybitkowskim lub Kamilem Dominiakiem).

W roku 2018, po raz pierwszy S4S organizuje turniej kategorii B (OPEN, damski oraz juniorski), który wygrywa Jakub Wasilewski (OPEN) oraz Anna Huseynowa (DAMSKI).

2019

Kolejny sezon (2019/2020) to szczytowy moment w rozwoju S4S. Do rozgrywek Polskiej Ligi Squasha bytomski klub zgłasza rekordową ilość zespołów – aż 7 (4 męskie i 3 damskie). W pierwszej dywizji męskiej grają już dwa zespoły S4S, pierwszy którego kapitanem jest Tomasz Muszer oraz Team 2, który w trzecim swoim sezonie pod opaską kapitańską Bartka Świecy realizuje swój cel awansując od najwyższej klasy rozgrywkowej.

Do pierwszego zespołu męskiego dołącza srebrny medalista DMP z poprzedniego sezonu Jakub Wasilewski (Dunlop Łódź)  oraz Robert Olejniczak (VitaSport Żory). W trakcie sezonu opaskę kapitańską przejmuje młody ale ambitny Wojtek Wycisło. Drużyna po raz kolejny nie zawodzi i w rozgrywkach PLS na Śląsku zdobywa 3-ci raz rzędu pierwsze miejsce.

Odmłodzony zespół w odbywających się po raz pierwszy Drużynowych Mistrzostwach Śląska w Bielsko Biała zdobywa srebrny medal, przegrywając na szklanym korcie pojedynek z późniejszym Mistrzem Polski – drużyną Enjoy Bielsko Biała.   Tydzień później, w rozgrywanych również w Bielsku, Drużynowych Mistrzostwach Polski zespół S4S osiąga swój historyczny, pierwszy duży sukces. Po fantastycznym meczu, wygrywa z faworytem mistrzostw drużyną Squash Point Bydgoszcz (z takimi zawodnikami jak Filip Jarota, Piotr Hemmerling czy Konrad Tyma) różnicą jednego seta zdobywa brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

W rozgrywkach damskich na Śląsku dominują Panie z S4S, które zdobywają pierwsze 3 miejsca w PLS. Niestety duże apetyty przed DMP, powstrzymał błąd formalny podczas Mistrzostw, który zabrał możliwość walki o medale naszym Paniom. Ostatecznie zespoły damskie S4S wywalczyły 5 miejsce (S4S Team W1), 7 miejsce (S4S Ladies Team) oraz 9 miejsce (S4S Warrior Queens)

Swój sukces w tym sezonie świętuje również zespół T3, który dzięki wygranemu pojedynkowi barażowemu awansuje (jako trzeci zespół z S4S) do najwyższej klasy rozgrywkowej na Śląsku.

Warty odnotowania jest fakt iż w 2019 roku, S4S poszerzyło swoją działalność charytatywną i oprócz wspierania ŚCCS w Zabrzu, lokalnych inicjatyw,  rozpoczęło tradycję styczniowych turniejów urodzinowych S4S na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co ciekawe, w pierwszym wydarzeniu we wszystkich kategoriach (OPEN, damska, juniorska) wzięło udział aż 95 zawodników / zawodniczek.

2020

W roku 2020, S4S rozpoczyna się współpraca z czeskim trenerem Janem Mutiną, który prowadzi raz w tygodniu zamknięte treningi dedykowane zawodnikom z zespołów S4S.

W tym samym roku, Głównym Sponsorem S4S, za sprawą Michała Koźlika, Vice Prezesa S4S , zostaje grupa Serwitech, która w kolejnych sezonach znacząco finansowo zaczyna wspierać drużyny S4S, pomagając im realizować swoje cele sportowe.

Sezon 2020/2021. Piąte urodziny S4S … i po raz pierwszy głośno wypowiedziane hasło „Jedziemy po Mistrzostwo Polski” – ambitny cel postawiony przez Prezesa Stowarzyszenia.

W Polskiej Lidze Squasha w tym sezonie startuje ostatecznie 6 zespołów – 3 męskie w 1 Dywizji, 2 męskie w 2 Dywizji oraz jeden team damski w 1 Dywizji.  Do pierwszego zespołu męskiego, którego ostatecznie kapitanem zostaje Wojtek Wycisło dołączają, srebrny medalista poprzednich DMP Adrian Marszał oraz brązowi medaliści DMŚ – Adrian Sokół oraz Marek Dobry.

Drużyna męska T1 oraz damska W1 nie zawodzą w PLS po raz kolejny. Panowie czwarty sezon z rzędu wygrywają 1 Dywizje na Śląsku a Panie po raz drugi 1 Dywizje śląsko- małopolską. Również podczas Drużynowych Mistrzostw Śląska, zespół T1 udowadnia, że dominacja w regionie w ostatnich 4 latach nie była przypadkiem i zdobywa tytuł mistrzowski. Ogromny sukces podczas DMŚ notuje również Team 2 (kapitan Bartek Świeca) który zdobywa brązowy medal na tej imprezie.

Tydzień później we wrocławskim klubie WSC odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski. Wg wielu ekspertów zespół S4S nie był faworytem nawet do strefy medalowej. Jednak bardzo mocne fundamenty sportowe i przede wszystkim niesamowicie dobrze przygotowany mentalnie  i zmotywowany zespół zrealizował swój cel i zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski, wygrywając po drodze z faworytami DMP, w półfinale 3:0 z Squash Point Bydgoszcz  a następnie w piekielnie wyrównanym finale, różnicą jednego seta z zespołem Squash4You Kraków.

Drużyna damska podczas DMP grała w mocno osłabionym składzie, ale pomimo tego wywalczyła bardzo dobrą 5 pozycję, co napawa optymizmem przed kolejnym sezonem.

2021

Rok 2021 otworzył również nową kartę w historii S4S. Po 5 latach Stowarzyszenie zakończyło współpracę z klubem Silesia Club Bytom. Powołując do życia spółkę S4S, przejęło w dzierżawę konkurencyjny klub Squash and More w Orzechu, który od października 2021 nosi nową nazwę – S4S Squash For Silesia.

W tym samy roku, S4S realizując swoje cele strategiczne podpisuje umowę o współpracy z czeskim ośrodkiem szkoleniowym S.C. Fajne Ostrava. W ramach współpracy, w klubie S4S prowadzone są regularne treningi w Polsko Czeskiej Akademii Squasha oraz szkolenia trenerskie prowadzone przez Jana Mutine w cyklu Professional Coach – profesjonalne szkolenia dla trenerów squasha.

Stowarzyszenie S4S Squash For Silesia ostatecznie w grudniu 2021 przenosi swoją siedzibę na Bytomską 27E w Orzechu i rozpoczyna oficjalną współpracę ze spółką S4S przy realizacji takich projektów jak np. Akademia Junior Squash. W ramach prowadzonej działalności S4S, poszerza swoją ofertę o usługi fitness, gym, koszykówkę czy badminton.

Co przyniesie Nam sezon 2021/2022? Dowiemy się już wkrótce!